autor: Marek Tomalak
Rząd: Motyle (Lepidoptera)
Rodzina: Zwójkowate (Tortricidae)
Długość motyla: 9 - 12 mm
Rozpiętość skrzydeł: 18 - 23 mm
Pojaw motyla: od końca maja do lipca.
Środowisko: lasy liściaste i mieszane, parki.
Rośliny pokarmowe: gatunek występujący zwykle na dębach (Quercus spp.) oraz znacznie rzadziej na innych drzewach liściastych (brzoza, buk, grab, olsza, lipa).
Rozmieszczenie geograficzne: szeroko rozprzestrzeniony w środkowej i wschodniej Europie oraz w Azji Mniejszej i północnej Afryce. W całej Polsce występuje pospolicie z wyjątkiem wyższych rejonów górskich.
Cykl rozwojowy: Zimują jaja składane zwykle w grupach po dwa na końcach gałęzi, w pobliżu pączków. Młode larwy żerują od wczesnej wiosny (kwiecień) w pączkach i później wśród rozwijających się liści sczepionych delikatną przędzą. Przepoczwarczenie następuje pod koniec maja i na początku czerwca w zwiniętych i sprzędzonych liściach. Owady dorosłe wychodzą z poczwarek po 2 - 3 tygodniach. Rójka odbywa się w koronach drzew, zwykle w czerwcu.
Znaczenie: Zwinięte i wygryzione przez gąsienice liście obniżają walory estetyczne drzew. Masowy pojaw szkodnika może spowodować gołożery. Choć częściowa regeneracja ulistnienia następuje już po okresie 1 - 2 miesięcy, coroczne masowe ataki mogą prowadzić do znacznego osłabienia drzew.
Zwalczanie: W sytuacjach powtarzających się masowych pojawów szkodnika zwalcza się w stadium młodych larw (koniec kwietnia) przy zastosowaniu lotniczego oprysku preparatami biologicznymi opartymi na Bacillus thuringiensis subspecies kurstaki. W przypadku stosowania opryskiwaczy naziemnych konieczne jest zapewnienie dotarcia preparatów do wierzchołków koron.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2023
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20
Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów