Miód w powszechnym odbiorze uważany jest za produkt pochodzenia naturalnego o cennych właściwościach prozdrowotnych. Jednak jak każdy produkt dopuszczony do spożycia musi spełniać określone wymogi, w tym m.in. nie przekraczać najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin. W badaniach wykonanych w 2022 r. w Instytucie Ogrodnictwa – PIB, z pasiek zlokalizowanych w sadach jabłoniowych prowadzonych w konwencjonalny sposób (chemiczna ochrona roślin) oraz z pasieki zlokalizowanej w sadzie ekologicznym pobrano łącznie 15 próbek miodu w celu oceny ewentualnych pozostałości środków chemicznej ochrony roślin. W dziewięciu próbach wykryto pozostałości środków ochrony roślin, co stanowi 60% analizowanych prób. Ogółem w analizowanym materiale stwierdzono pozostałości acetamiprydu, amitrazu oraz jego metabolitów (Amitraz DMF, Amitraz DMPF), boskalidu, chloropiryfosu, tebukonazolu i tiakloprydu, spośród tych substancji dwie są niedozwolone do stosowania na terenie Unii Europejskiej w chemicznej ochronie upraw – chloropiryfos oraz tiaklopryd. Najczęściej stwierdzanym pestycydem w miodzie był acetamipryd, wykazany w 66,6% prób, a więc insektycytyd neonikotynoidowy szeroko stosowany w rolnictwie m.in. do ochrony sadów, rzepaku, ziemniaków czy szkółek drzew. W żadnej analizowanej próbce nie stwierdzono przekroczenia najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności, zgodnie z regulacją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 396/2005.
Źródło: Instytut Ogrodnictwa - PIB w Skierniewicach, Komunikat został przygotowany w ramach realizacji Dotacji Celowej 2023 finansowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zadanie 6.5 „Monitoring wpływu ochrony roślin na owady zapylające”.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2025
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20