W niektórych lokalizacjach na terenie Polski rozpoczęły się już intensywne loty nasionnicy trześniówki. Informacje o licznych osobnikach dorosłych odłowionych na żółte tablice lepowe przekazują sadownicy z województw świętokrzyskiego i podlaskiego.
Instytut Ogrodnictwa prowadzi monitoring nasionnicy trześniówki w sadzie położonym w Skierniewicach, gdzie dotychczas nie zarejestrowano jeszcze tych szkodników, natomiast w sadzie zlokalizowanym w Nowym Dworze (12 km od Skierniewic) dziś odłowiono pierwszą muchę nasionnicy trześniówki. Brak odłowów ma prawdopodobnie związek z obecnymi warunkami pogodowymi — wskutek braku opadów deszczu, wierzchnia warstwa gleby jest mocno przesuszona, co utrudnia muchówkom wyloty po przepoczwarzeniu.
Zgodnie z zaleceniami metodyki ochrony czereśni, pierwszy zabieg należy wykonać po 5-7 dniach regularnego odłowu muchówek na żółte pułapki lepowe.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2025
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20