06.06.2023 Uwaga na czarną zgniliznę korzeni w łubinie wąskolistnym
Podczas monitoringu kilkunastu plantacji łubinu wąskolistnego (głównie w województwach wielkopolskim i pomorskim) zauważono mało specyficzne objawy w postaci ciemnych nekroz na korzeniach. Najsilniej porażone rośliny posiadały całkowicie sczerniały system korzeniowy, a łodyga nad korzeniem ciemniała. Takie rośliny więdły i zamierały placowo w całych rzędach. Objawy przypominały coraz bardziej powszechną w ostatnich latach zgniliznę korzeni powodowaną przez Rhizoctonia solani. Dopiero analizy mikroskopowe wykazały, że rośliny porażone były głównie przez Thielaviopsis basicola (syn. Chalara elegans). Na niektórych dodatkowo zidentyfikowano R. solani oraz grzyby rodzaju Fusarium, sprawców zgorzeli łubinu. Na łubinie T. basicola oprócz typowego dla czarnej zgnilizny brunatnienia korzeni może powodować przewężenia łodygi i żółknięcie liści, występujące także przy porażeniu przez R. solani. Jeśli infekcja obejmie całą roślinę, karłowacieje i nie wytwarza strąków. Ze względu na objawy zgnilizny w dolnej części łodygi czarna zgnilizna korzeni jest też często mylona z fuzaryjną zgorzelą łubinu.
Warto zaznaczyć, że na badanych plantacjach wystąpiły licznie nicienie, które ułatwiają infekcję poprzez uszkodzenia tkanek.
Występowanie kilku sprawców chorób jednocześnie utrudnia właściwą identyfikację, która jest niezbędna w integrowanej ochronie roślin. Trzeba mieć na uwadze, że ochrona łubinu przed czarną zgnilizną korzeni jest ograniczona tylko do metod agrotechnicznych. Należy stosować prawidłowy płodozmian (zapobiegać „zmęczeniu gleby”) i zapewnić optymalne warunki glebowe dla uprawy.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2025
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20