W całym kraju już kwitną pierwsze drzewa owocowe (m.in. czereśnie, morele, śliwy i brzoskwinie), za kilka – kilkanaście dni dołączą do nich kolejne gatunki: wiśnie, grusze i jabłonie. Obficie kwitnące drzewa owocowe sprawiają, że sady stają się miejscem bardzo atrakcyjnym dla wielu owadów zapylających, takich jak różne gatunki pszczół samotnych (m.in. murarki, pszczolinki) czy społecznych (pszczoły miodne, trzmiele). Bez pszczół proces zapylania roślin sadowniczych byłby nie tylko bardzo kosztowny i czasochłonny, ale wręcz niemożliwe byłoby uzyskanie zbioru owoców na skalę towarową. Okres kwitnienia to także okres wzmożonej ochrony chemicznej roślin. Stosowane preparaty chemiczne mogą stanowić zagrożenie dla owadów zapylających. Szczególnie narażone są samice pszczół odwiedzające kwiaty w poszukiwaniu pokarmu (pyłku i nektaru) dla nowego pokolenia tych pożytecznych owadów. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad dobrej praktyki ochrony roślin i właściwe stosowanie preparatów bezpiecznych dla pszczół.
Źródło: Instytut Ogrodnictwa- PIB w Skierniewicach, Komunikat został przygotowany w ramach realizacji Dotacji Celowej 2023 finansowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zadanie 6.5 „Monitoring wpływu ochrony roślin na owady zapylające”.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2025
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20