W żółtych naczyniach odłowiono setki chrząszczy chowacz czterozębnego (około 700). Próg ekonomicznej szkodliwości (20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 6 chrząszczy na 25 roślinach) dla tego agrofaga został przekroczony.
Po raz pierwszy w tym sezonie wegetacyjnym odłowiono chrząszcze chowacz brukwiaczka. W trzech żółtych naczyniach odłowiono w sumie 22 chrząszcze tego szkodnika. Próg ekonomicznej szkodliwości dla chowacza brukwiaczka: 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 2-4 chrząszcze na 25 roślinach.
Ponadto odłowiono kilka chrząszczy słodyszka rzepakowego oraz pojedyncze chrząszcze pchełki czarnej i rzepakowej. Słodyszek rzepakowy wyrządza największe szkody gdy pąki kwiatowe są jeszcze zamknięte, ponieważ żywiące się pyłkiem chrząszcze przegryzają pąki, aby dostać się do pokarmu.
W najbliższych dniach temperatura ma osiągać nawet 17°C, w związku z tym możemy się spodziewać większej liczby chrząszczy wyżej wymienionych agrofagów w żółtych naczyniach.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2025
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20