Ochrona rzepaku ozimego i jarego w okresie kwitnienia wymaga szczególnej uwagi ze względu na możliwość zatrucia pszczoły miodnej oraz innych gatunków zapylaczy. Należy pamiętać, żeby o planowanym oprysku przy użyciu insektycydów, uprzedzić pszczelarzy mających pasieki w pobliżu pola, które będzie chronione. Zasięg oblotu pszczół wynosi około 1,5 km, jednak możliwe jest nawet 5 km.
Zabieg opryskiwania pól rzepaku powinien być przeprowadzony ściśle zgodnie z etykietą środka ochrony roślin – w porze wieczornej, po zakończeniu oblotu pszczół i w zalecanej do stosowania dawce. Przypominamy, że wieczór, to część doby pomiędzy zachodem Słońca a nocą, kiedy to Słońce znajduje się poniżej linii horyzontu. W miesiącach kwiecień, maj, czerwiec, zabieg insektycydowy powinien być zakończony około północy. Pola, których wielkość nie pozwala na jednorazowy oprysk insektycydem, powinny być opryskiwane etapami.
Badania monitoringowe prowadzone w IOR – PIB nie wykazały symptomów zatrucia pszczół miodnych w związku z zabiegami wykonywanymi wieczorem, zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Ochrony Roślin. Dodatkowo, w przypadku acetamiprydu w formulacji SP, nie wykazano jakichkolwiek oznak zatrucia pszczół miodnych, również w mieszaninach tej substancji z fungicydami i adiuwantami.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2025
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20