Na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano liczne uszkodzenia, które mogły zostać wyrządzone przez larwy gnatarza rzepakowego, które zaobserwowano na liściach, oraz przez gąsienice sówkowatych. Młode larwy gnatarza rzepakowego zeskrobują tkankę i wygryzają niewielkie otwory, natomiast starsze zjadają całe liście, pozostawiając gołożery. Podstawą do wykonania zabiegu insektycydowego jest przekroczenie progu ekonomicznej szkodliwości tj. gdy na jednej roślinie występuje 1 larwa gnatarza w fazie BBCH 11-19.
Na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano również pojedyncze larwy tantnisia krzyżowiaczka. Próg ekonomicznej szkodliwości dla tego agrofaga: 1 larwa na 1 roślinie (BBCH 12-19).
Ponadto na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano liczne osobniki mączlika oraz mszycy kapuścianej i brzoskwiniowej. Warto zwrócić w obecnym czasie szczególną uwagę na mszycę brzoskwiniową, wyrządzane przez nią szkody związane z przenoszeniem wirusów m.in. wirusa żółtaczki rzepy nasilają się w ostatnich latach.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2023
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20
Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów