Na plantacjach buraka cukrowego w Wielkopolsce (gmina Środa Wielkopolska, Śrem, Krzemieniewo) i na Kujawach (gmina Choceń, Kowal, Baruchowo), w dalszym ciągu obserwuje się przędziorka chmielowca. Wysokie temperatury i niedostatek opadów sprzyjają licznemu rozwojowi roztoczy. Obecnie obserwujemy pojedyncze osobniki dorosłe, młodociane ruchome stadia rozwojowe oraz jaja. Należy więc systematycznie monitorować rozwój populacji. Ocenę występowania przędziorka chmielowca wykonujemy przynajmniej na 50-100 liściach pobranych z 25 roślin, szczególną uwagę zwracamy na rośliny rosnące na obrzeżach plantacji. W tym czasie, obserwacje powinny być prowadzone regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej przy użyciu lupy.
Zabieg ochronny z wykorzystaniem preparatu Ortus 05SC 1,5 l/ha + Slippa 0,05% przeznaczony do ograniczania przędziorka chmielowca w buraku cukrowym, należy wykonać natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych osobników dorosłych roztoczy.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2023
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20
Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów