Wielu osobom wydaje się, że pokrzywie nie zagrażają żadne patogeny. Jest to roślina stosunkowo odporna na choroby. Nie mniej jednak na roślinie mogą występować w dużym nasileniu szkodniki. Jednym z nich, który zaobserwowano w tym sezonie jest mszyca pokrzywianka ( Microlophium carnosum). Jest to owad żerujący wyłącznie na pokrzywach.
Jego forma nieuskrzydlona jest bardzo zmienna w ubarwieniu najczęściej zielona, różowa lub purpurowa. .Forma uskrzydlona zwykle zielona z czarnymi plamami na bokach odwłoka i z przyciemnioną wierzchnią stroną tułowia. Skrzydła z wyraźnie przyciemnionymi żyłkami.
Zaobserwowano bardzo dużą inwazję owada. Bardzo ważne jest aby obserwować spodnią stronę liści, gdzie zerują szkodniki. Obserwując wierzchnie powierzchnie liści można zauważyć pojedyncze osobniki. Przed zbiorem liści na surowiec ważne jest sprawdzenie, czy roślina jest wolna od szkodników. Liście zajęte przez mszyce nie nadają się jako surowiec zielarski.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2025
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20