Menu dodatkowe

Menu strony

Ścieżka nawigacyjna

Ikony społecznościowe

Treść strony

17.07.2023 r. - Omacnica prosowianka – występowanie, szkodliwość i zwalczanie

Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis Hbn.) to najgroźniejszy szkodnik kukurydzy w Polsce. Uszkadza wszystkie podgatunki tej rośliny, a najgroźniejsze jest bezpośrednie wyjadanie ziarna z kolb, podgryzanie kolb u nasady, a także żerowanie w łodygach prowadzące do złomów łodyg powyżej i poniżej kolby. Żerowanie gąsienic jest ważnym czynnikiem sprzyjającym porażaniu roślin przez grzyby rodzaju Fusarium wywołujące fuzariozę kolb oraz zgniliznę korzeni i zgorzel podstawy łodygi. 
W uprawach kukurydzy słodkiej do zwalczania wylęgających się gąsienic można stosować zarejestrowane biopreparaty mikrobiologiczne oparte o bakterię owadobójczą Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki. Aplikuje się je nalistnie w czasie licznego i masowego wylęgu szkodnika. Obok ochrony biologicznej przed gąsienicami można stosować także zarejestrowane dla tego warzywa insektycydy, które w 2023 roku opierają się o następujące substancje czynne: chlorantraniliprol oraz lambda-cyhalotrynę. Można także użyć preparat oparty o spinosad. 
W uprawach kukurydzy zwyczajnej nie ma w 2023 roku zarejestrowanych środków mikrobiologicznych do ograniczania gąsienic omacnicy prosowianki. Do redukcji ich populacji używa się zatem tylko preparatów chemicznych opartych na następujących substancjach czynnych: lambda-cyhalotryna, chlorantraniliprol, acetamipryd + deltametryna, acetamipryd, oraz tebufenozyd. 
W zależności od zagrożenia, wykonuje się zwykle 1-2 zabiegi ochronne przeciwko gąsienicom szkodnika. Przy dwóch zabiegach należy rotować substancję czynną z innej grupy chemicznej. Tam gdzie to możliwe można naprzemiennie zastosować opryskiwanie roślin środkiem biologicznym a następnie chemicznym, co pozwala osiągnąć redukcję wnoszonych substancji czynnych pestycydów w uprawy. Przed użyciem jakiegokolwiek zarejestrowanego dla kukurydzy (zwyczajnej, cukrowej) środka ochrony roślin należy zawsze zapoznać się z etykietą stosowania. Zabiegi opryskiwania kukurydzy przeciwko gąsienicom zwykle wykonuje się w lipcu w oparciu o monitoring pojawu szkodnika na roślinach. 

  • omacnica 1
  • omacnica 2

« wstecz

  • Platforma Sygnalizacji Agrofagów

Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2025

Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin. 
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań

tel. +48 61 864 90 75

fax +48 61 864 91 20

SygnalizacjaAgrofagow@iorpib.poznan.pl

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów

  • Mapa platforma nowa

Stopka strony