Menu dodatkowe

Menu strony

Ścieżka nawigacyjna

Ikony społecznościowe

Treść strony

19.09.2023 - Mątwik burakowy wciąż groźny

Podczas lustracji plantacji buraka cukrowego niekiedy można zaobserwować placowo występujące miejsca z objawami zahamowania wzrostu oraz więdnięcia roślin nawet przy niewielkim niedoborze wody. Po wykopaniu takich roślin zamiast normalnych korzeni obserwuje się tzw. brody korzeniowe, na których widoczne są białe samice mątwika burakowego oraz młode cysty. W miejscach, gdzie przekroczony zostaje próg ekonomicznej szkodliwości nicieni tj. 500 jaj i larw w 100 g gleby, straty plonu cukru mogą być bardzo wysokie i sięgać do 35%.

W celu ograniczenia strat zaleca się minimum 4-letni płodozmian bez udziału roślin żywicielskich np. rzepaku oraz wysiew poplonów z mątwikobójczych odmian gorczycy i rzodkwi oleistej. Na polach, gdzie liczebność nicieni przekracza próg ekonomicznej szkodliwości zaleca się uprawę odmian tolerancyjnych. Należy jednak pamiętać, że odmiany o podwyższonej tolerancji mimo, iż pozwalają ograniczyć straty plonu powodują także wzrost liczebności mątwika w glebie, chociaż w mniejszym stopniu niż odmiany tradycyjne.

W obecnym czasie trwają „żniwa buraczane”. Warto przyjrzeć się wykopanym korzeniom. Jeżeli przypominają objawy żerowania mątwika lub podczas wegetacji obserwowano placowe więdnięcie roślin, którego nie da się wytłumaczyć zmiennością gleby, warto z pól przeznaczonych pod uprawę buraka jesienią lub wczesną wiosną pobrać próbki gleby i wykonać badania pod kątem zawartości mątwika burakowego. W sytuacji przekroczenia progu szkodliwości można będzie wybrać odpowiednią odmianę i ograniczyć straty do minimum. Takie analizy na zlecenie można wykonać np. w Instytucie Ochrony Roślin w Poznaniu lub Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu.

 

  • Fot. 1. Rośliny buraka cukrowego zasiedlone przez mątwika burakowego
    Fot. 1. Rośliny buraka cukrowego zasiedlone przez mątwika burakowego
  • Fot. 2. Samice i cysty mątwika na korzeniu buraka
    Fot. 2. Samice i cysty mątwika na korzeniu buraka

« wstecz

  • Platforma Sygnalizacji Agrofagów

Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2025

Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin. 
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań

tel. +48 61 864 90 75

fax +48 61 864 91 20

SygnalizacjaAgrofagow@iorpib.poznan.pl

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów

  • Mapa platforma nowa

Stopka strony