01.08.2023 r. – wirus żółtaczki rzepy nie tylko w uprawach rzepaku
Dobiegły końca prace związane ze zbiorem rzepaków z pól, czas więc pomyśleć o kolejnym sezonie, który jest przed nami, a także o innych uprawach (przede wszystkim w burakach cukrowych), które mogą być porażone przez wirusa żółtaczki rzepy (turnip yellows virus, TuYV). Na rzepaku wirus powoduje antocyjanowe przebarwienia, najpierw na brzegach liści, a następnie obejmujące całą blaszkę liściową. Pierwsze objawy są zwykle widoczne już jesienią, a ich nasilenie obserwujemy po wiosennym ruszeniu wegetacji.
Podobnie jak w latach ubiegłych możemy się spodziewać masowego występowania wirusa, czemu sprzyjają długie i ciepłe okresy jesieni, po których następują równie łagodne zimy. Niezmiernie istotnym elementem w epidemiologii choroby jest jego występowanie na chwastach. Wstępne badania pokazały, że wirus masowo występuje na chwastach rosnących w pobliżu roślin rolniczych. Zebrano kilkadziesiąt roślin rosnących na pobliskich rowach, szczaw, babka lancetowata, różne gatunki traw i in., i w 90% testowanych roślin potwierdzono występowanie wirusa żółtaczki rzepy. Rośliny te stanowią potencjalne źródło wirusa dla znajdujących się w pobliżu upraw buraka cukrowego czy grochu, a jesienią, dla młodych roślin rzepaku ozimego.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2025
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20