Siewy lnu włóknistego i oleistego w tym roku wykonano na przełomie kwietnia i maja. W niektórych rejonach Polski (woj. dolnośląskie) niski poziom opadów (susza) wpłynęły na obniżenie wschodów i tzw. nierówne wschody.
Suchy sezon wegetacyjny miał wpływ na obniżenie jakości nasion. Należy pamiętać o właściwym zbiorze, przeczyszczeniu nasion i właściwym ich przechowywaniu.
Zbiór lnu oleistego powinien mieć miejsce mniej więcej po 110-120 dniach od dnia siewu, gdy rośliny są w pełnej dojrzałości (BBCH 89). W tej fazie słoma jest koloru ciemnożółtego, od dołu brunatna, torebki nasienne i szypułki brunatne, nasiona znajdujące się w torebkach powinny być suche (fot. 1). Oznaką pełnej dojrzałości lnu oleistego jest brązowy (odmiany Bukoz, Szafir) lub intensywnie złoty (odmiany Jantarol, Oliwin) kolor nasion. W tym czasie dojrzałe nasiona lnu oleistego charakterystycznie „dzwonią” w torebkach nasiennych po ich potrząśnięciu.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2025
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20