Mozaika tytoniu jest chorobą wirusową (ang. Tobacco mosaic virus – TMV) bardzo szybko rozprzestrzeniającą się na polu poprzez zakażenia mechaniczne wywołane głównie prowadzeniem prac pielęgnacyjnych. Dodatkowo jej przenoszeniu i rozwojowi sprzyja wysoka temperatura powietrza, wysoka wilgotność oraz intensywność światła. W drugiej połowie lipca 2022 roku na plantacjach produkcyjnych tytoniu w województwach lubelskim i świętokrzyskim zanotowano znaczny udział roślin porażonych wirusem TMV. Na liściach zakażonych roślin zaobserwowano występowanie mozaiki -jasnozielonych i ciemnozielonych plam. Stwierdzono również wolniejszy wzrost porażonych roślin, co może przyczynić się do obniżenia plonu i pogorszenia jakości surowca.
Wykonywane rutynowo na przełomie lipca i sierpnia prace pielęgnacyjne (ogławianie i pasynkowanie tytoniu), jak również zbiór liści, mogą sprzyjać roznoszeniu choroby na plantacjach. Brak jest jakichkolwiek środków chemicznych do zwalczania wirusa TMV. Dlatego zaleca się prowadzenie systematycznych obserwacji i usuwanie chorych roślin, tak by nie miały kontaktu z sąsiednimi zdrowymi roślinami. W trakcie prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych należy unikać palenia papierosów stanowiących źródło infekcji wirusem, a także jak najczęściej dezynfekować wykorzystywane narzędzia.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2025
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20