Wprowadzone wymogi dotyczą postępowania:
Zachowanie zasad bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin jest kluczowe przede wszystkim ze względu na ochronę samego stosującego (operatora), ale również osób postronnych mogących mieć kontakt z tymi preparatami lub obszarem na którym są stosowane, konsumentów, a także z uwagi na ochronę środowiska (w szczególności owadów zapylających i wód).
Poniżej zamieszczone zostały materiały ułatwiające praktyczne zastosowanie obowiązujących zasad i norm prawnych, w tym identyfikację i zapobieganie zagrożeniom związanym z użyciem środków ochrony roślin.
W ramach trzyletniego (2011-2014) projektu szkoleniowo-demonstracyjnego TOPPS-PROWADIS, finansowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (ECPA) i zrealizowanego przy udziale 14 partnerów z 7 krajów UE, w tym Instytutu Ogrodnictwa oraz Instytutu Ochrony Środowiska, opracowane zostały zamieszczone poniżej materiały i narzędzia instruktażowe koncentrujące się na ochronie wody przed zanieczyszczeniami obszarowymi, wynikającymi ze znoszenia cieczy użytkowej oraz spływu powierzchniowego środków ochrony roślin z pól. Więcej na temat projektu tutaj.
Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2023
Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin.
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy
Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań
tel. +48 61 864 90 75
fax +48 61 864 91 20
Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów