Menu dodatkowe

Menu strony

Ścieżka nawigacyjna

Ikony społecznościowe

Treść strony

24.06.2021 – problemy w uprawach tytoniu, woj. lubelskie

W pierwszej dekadzie czerwca 2021 roku na plantacjach produkcyjnych tytoniu w województwie lubelskim zanotowano nieznaczny udział roślin z objawami zgnilizny podstawy łodyg. Chore rośliny, wykazywały brązowe plamy na łodydze tuż przy gruncie. Symptomom tym towarzyszyło charakterystyczne przewężenie łodygi i jej gnicie. Sprawcą objawów były patogeniczne dla tytoniu grzyby Rhizoctonia solani i Botrytis cinerea bytujące w glebie. Ich rozwojowi może sprzyjać chłodna i deszczowa pogoda. Dlatego w kolejnych dniach czerwca i lipca zaleca się obserwowanie plantacji oraz usuwanie chorych roślin. Wskazane jest również wykonanie zabiegów ograniczających występowanie odglebowych patogenów grzybowych tj. częste spulchnianie gleby, wykonanie redlin w międzyrzędziach zastosowanie oprysków z użyciem środków fungicydowych według zaleceń IOR.

W wymienionym okresie w wielu rejonach Polski wschodniej i południowo-wschodniej dużych problemów przysporzyły także gwałtowne opady deszczu. Spowodowały one zmycie wierzchniej warstwy gleby na plantacjach tytoniu, nagromadzenie osadów na powierzchni gruntów i zamulenie sadzonek tytoniu. W rezultacie na wielu plantacjach zaobserwowano zahamowanie wzrostu i rozwoju roślin. Dodatkowo w wielu miejscach odnotowano opady gradu, który poszarpał pierwsze liście tytoniu. Niekorzystne czynniki atmosferyczne spowodowały pogorszenie kondycji roślin, a także zaburzenie stosunków wodno-powietrznych w glebie. Dlatego zaleca się kilkukrotne spulchnienie międzyrzędzi w celu poprawy właściwości fizycznych gleby oraz stymulacji rozwoju korzeni przybyszowych. Warto również uzupełnić wymyte przez opady deszczu składniki mineralne w glebie.  Natomiast w sytuacji silnego uszkodzenia roślin przez grad zaleca się zastosowanie biostymulatorów wzrostu, które usprawnią metabolizm roślin i pobudzą do intensywnej regeneracji.

« wstecz

  • Platforma Sygnalizacji Agrofagów

Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2023

Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin. 
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań

tel. +48 61 864 90 75

fax +48 61 864 91 20

SygnalizacjaAgrofagow@iorpib.poznan.pl

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów

  • Mapa platforma nowa

Stopka strony