Menu dodatkowe

Menu strony

Ścieżka nawigacyjna

Ikony społecznościowe

Treść strony

19.06.2020 – uszkodzenia gradowe na plantacjach chmielu

 Burze i nawałnice, którym towarzyszą opady gradu powodują szkody na plantacjach chmielu w całej Polsce. Odpowiednie postępowanie w przypadku wystąpienia gradobicia może do pewnego stopnia ograniczyć straty.

Aktualnie rośliny chmielu osiągnęły fazę rozwoju pędów bocznych, które są kluczowe dla plonowania, bowiem to właśnie na tych pędach rozwijają się kwiatostany, a następnie szyszki. Zaawansowanie rozwoju pędów bocznych zależy od odmiany chmielu. Uszkodzenia gradowe w tej fazie wzrostu roślin  są tym groźniejsze im bardziej rozwinięte są pędy boczne roślin. Jeśli na skutek gradu doszło do uszkodzenia pędu głównego, w miarę możliwości należy go zastąpić naprowadzając na przewodnik nieuszkodzony pęd boczny.

Uszkodzone rośliny należy jak najszybciej zabezpieczyć przed mączniakiem rzekomym. Najlepiej zastosować środek o działaniu układowym, np. zawierający fosetyl glinu jako substancję aktywną. Oprysk należy wykonać tak szybko jak to jest możliwe, ponieważ grzyb powodujący mączniaka rzekomego dostaje się do wnętrza rośliny przez uszkodzone tkanki. Kolejnym krokiem jest  zastosowanie preparatu stymulującego wzrost roślin i odbudowę zniszczonych pędów i liści.

 

« wstecz

  • Platforma Sygnalizacji Agrofagów

Projekt realizowany w ramach Dotacji Celowej MRIRW na 2023

Obszar 1: Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem
środków ochrony roślin. 
Zadanie 1.3: Prowadzenie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

Ulica: Władysława Węgorka 20
60-318 Poznań

tel. +48 61 864 90 75

fax +48 61 864 91 20

SygnalizacjaAgrofagow@iorpib.poznan.pl

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów

  • Mapa platforma nowa

Stopka strony